четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 185
home Вести

„Руската вакцина е 100 проценти ефикасна против коронавирусот“

„Руската вакцина е 100 проценти ефикасна против коронавирусот“

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот покажале дека таа е 100 проценти ефикасна.

Во интервју емитувано на неговиот профил на Твитер, Мадуро изјави дека не се забележани сериозни компликации по вакцинирањето со „Спутник V“, која е регистрирана во Венецуела.

Потпретседателот на Венецуела, Делси Родригез, во декември минатата година изјави дека е постигнат договор со Русија за снабдување на Венецуела со вакцината „Спутник V“. (МИА)

Коронавирус