четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 93
home Вести

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Во Русија се пронајдени речиси 1.500 мутации на коронавирусот, изјави денеска Ана Попова, директор на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор), на маргините на научната конференција на форумот „Гајдар“.

-Ова е важен аспект на пандемијата и ние континуирано работиме на тоа. Досега откривме речиси 1.500 мутации, потенцира Попова, пренесе Тасс.

Според Попова, во рускиот институт „Микроб“ во моментов се спроведува анализата на информациите за мутациите на коронавирусот во светот.

-Мутациите за кои често се зборува во некои земји, главно европските, станаа видливи уште во септември. Уште повеќе, првите промени од овој вид беа идентификувани во јуни, потврди Попова.

Коронавирус