недела, 5. декември 2021. Вести денес: 104
home Вести

Русија тестира вакцина против коронавирус на животни

Русија тестира вакцина против коронавирус на животни

Русија објави дека започнала со тестирање на вакцината против коронавирус на животни и се надева дека ќе ги има првите употребливи примероци во јуни.

„Веќе започнуваме со тестирање на лабораториски животни за да ја оцениме ефикасноста и безбедноста на вакцината“, изјави во понеделникот Илназ Имамединов, директор на Државниот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија, попознат како „Вектор институт“.

Вкупно десетина видови вакцини до денес се создадени во центарот со седиште во Новосибирск во западен Сибир, а центарот исто така разви тестови за дијагностицирање на коронавирус, објави тој на јавниот телевизиски канал Росија 1.

„Очекуваме дека во јуни ќе воведеме еден или два вида за кои тестовите ќе покажат најдобри резултати“, рече Имаметдинов.

Русија кон крајот на јануари објави дека го примила геномот на вирусот од Кина и веднаш започнале со развивање на вакцината.

Американските санитарни власти вчера објавија дека првото клиничко испитување на вакцината против „Ковид-19“ започнала во Сиетл и ќе вклучува учество на 45 волонтери.

Светската здравствена организација соопшти дека 80% од заразените со новиот коронавирус минуваат без последици, 14% од заразените се тешко болни, а скоро 5% се критично болни како резултат на сериозни респираторни проблеми кога нивните бели дробови се полни со течност што го спречува снабдувањето со кислород.

Официјално, 39 случаи на инфекција со коронавирус се потврдени досега во Русија, без смртни случаи.

Коронавирус