петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 178
home Вести

Русија прогласи за непожелни двајца вработени во колумбиската Амбасада

Русија прогласи за непожелни двајца вработени во колумбиската Амбасада

Русија прогласи двајца вработени во колумбиската Амбасада за персона нон грата.

Чекорот е преземен како одговор на протерувањето на двајца руски дипломати од Колумбија, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Колумбискиот амбасадор во Москва Алфонсо Педро Лазаро Лопез Кабаљеро бил повикан во Министерството, каде му била врачена протестна нота против неоснованата одлука за протерување на двајца руски дипломати од латиноамериканската земја.

Руското Министерство за надворешни работи истакнува дека овој чекор не е во согласност со односите меѓу Русија и Колумбија, кои се темелат на традиционално пријателство и заемно почитување.

Повикувајќи се на колумбиските медиуми, светските агенции јавија дека двајцата руски дипломати протерани од Колумбија наводно биле вмешани во шпионажа.

Коронавирус