среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Русија предупредува на можни провокации во Сирија

Русија предупредува на можни провокации во Сирија

Русија предупредува дека во Сирија може да се случат нови провокации со користење хемиско оружје и бара од Организацијата за забрана на хемиско оружје да не превиди такви извештаи, изјави синоќа постојаниот претставник на Русија во ОЗХО, Александар Шулгин.

– Западните држави сакаат политизирана ОЗХО. Јунската седница на членките е приказ за тоа кога на инсистирање на Обединетото Кралство и САД е испратен политички сигнал за подготвеноста на секретаријатот да спроведат небитни функции за воспоставување виновници за користењето хемиско оружје, изјави Шулгин.

Тој додаде дека во таква ситуација ОЗХО може да заземе став и укаже на непримерност од такви провокации. Руското МО претходно предупреди на можен исцениран напад со хемиско оружје против цивили во Идлиб во Сирија.

(Миа)