четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 61
home Вести

Русија почнува да го користи новиот противракетен систем С-500 (ВИДЕО)

Русија почнува да го користи новиот противракетен систем С-500 (ВИДЕО)

Русија го заврши тестирањето на својот нов противракетен систем С-500 „Прометеј“ и почна да го испраќа на оружените сили, кажа заменик премиерот Јуриј Борисов, а пренесува новинската агенција РИА.

Го опиша како вселенски одбранбен систем и истакна дека може да пресретнува интерконтинентални балистички проектили, хиперсонични крстосувачки проектили и напредни авиони.

Русија почна да го тестира минатата година и војската најави дека првично ќе биде распореден околу Москва. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во 2019 година кажа дека Анкара сака заеднички да го произведува системот С-500 со Москва.

Локални избори 2021