понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 99
home Вести

Русија планира да го прошири своето присуство на Арктикот

Русија планира да го прошири своето присуство на Арктикот

Русија има за цел да го прошири своето присуство на Арктикот и претседателството со Арктичкиот совет, што Москва треба да го преземе следниот месец, треба да се искористи за да се постигне оваа цел, изјави денеска во Москва рускиот министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

– Ова е можност да се зајакне улогата на нашата земја како координатор и иницијатор на многу програми во регионот, рече тој, но не кажа други детали.

Тој не даде други детали.

Покрај Русија, и Данска, Финска, Исланд, Канада, Норвешка, Шведска и САД исто така се членки на Арктичкиот совет.

Тоа е форум за соработка и има за цел да се фокусира на одржливиот развој и заштитата на животната средина во регионот околу Северниот пол.

Коронавирус