петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Русија од утре го прекинува природниот гас за Финска

Русија од утре го прекинува природниот гас за Финска

Руското снабдување со природен гас за Финска ќе биде прекинато од утре наутро, соопшти денеска финската државна енергетска компанија Гасум, откако нордиската земја одби да му плати на снабдувачот „Газпром“ во рубљи.

– Многу е жално што испораките на природен гас според нашиот договор за снабдување сега ќе бидат прекинати. Сепак, внимателно се подготвувавме за оваа ситуација и „нема да има прекини во мрежата за пренос на гас, наведе во изјава извршниот директор на Гасум, Мика Вилјанен.

Коронавирус