вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Русија ќе амнестира 14.000 затвореници

Русија ќе амнестира 14.000 затвореници

Промената на кривичното законодавство на Руската Федерација ќе доведе до ослободување на околу 14.000 затвореници, објави руската телевизија “360”.

Одобрените законски измени, со кои се предвидува нов начин на пресметување на казната, но нема да се однесуваат на оние кои осудени за тероризам или убиство.

Заменик-директорот на Федералната служба за извршувaње казнени мерки, Валериј Максименко, рече дека „околу 14.000 луѓе подлежат на ослободување”.

Коронавирус