среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 168
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Русија ја зголеми старосната граница на 50 години за професионалните војници

Русија ја зголеми старосната граница на 50 години за професионалните војници

Руската влада ја зголеми старосната граница за луѓето кои служат во вооружените сили.

Пратениците го поддржаа законот што им дозволува на мажите и жените да служат во вооружените сили до 50-годишна возраст.

Претходно, горната граница за професионалните војници беше 40 години.

Законот, претставен од владејачката партија Единствена Русија, наведува дека се потребни „високо професионални експерти“ кои имаат 40 години или повеќе за ракување со прецизно оружје.

Коронавирус