петок, 3. декември 2021. Вести денес: 10
home Вести

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Русија од следниот месец ќе ги прекине сите дипломатски односи со НАТО, соопшти Министерството за надворешни работи, предводено од Сергеј Лавров.

Москва најави дека целосно ќе ги прекине операциите на својата мисија во НАТО, две недели откако блокот предводен од САД протера осум руски дипломати поради наводна „неоткриена шпионажа“ во седиштето во Брисел.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, исто така, откри дека информативното биро на НАТО во Москва ќе биде принудено да се затвори. Покрај тоа, акредитациите за претставниците на Алијансата ќе бидат одземени.

Новите правила наложуваат и да се прекине работата на информативното биро на НАТО, формирано во белгиската амбасада. Лавров нагласи дека Алијансата во иднина ќе треба да се обраќа до рускиот амбасадор во Белгија и тоа ќе биде единствениот начин НАТО да стапи во контакт со Москва.

Претходно овој месец, официјалните претставници на НАТО одлучија да го намалат бројот на членовите на делегацијата во блокот, одземајќи ги акредитациите на осум пратеници, како одговор на „сомнителните злонамерни руски активности“.

По одлуката на НАТО, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова предупреди дека Москва ќе подготви силен одговор.

Коронавирус