недела, 2. април 2023. Вести денес: 33
home Вести

Русија бара Советот за безбедност на ОН да расправа за санкциите кон Пјонгјанг

Русија бара Советот за безбедност на ОН да расправа за санкциите кон Пјонгјанг

Русија побара од Советот за безбедност на Обединетите нации денеска на затворена седница да расправа за санкциите кон Северна Кореја, соопштија дипломатски извори.

Русија го поднесе барањето вчера, откако САД соопштија дека закажаната средба меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и претставници на Северна Кореја е одложена.

Кинеското Министерство за надворешни работи минатиот месец соопшти дека Кина, Русија и Северна Кореја сметаат дека „во соодветен момент неопходно е да се корегираат санкциите на ОН кон Северна Кореја“.

Си-Ен-Ен повикувајќи се на добро упатени извори јави дека преговорите за отстранување на нуклеарното оружје од Корејскиот Полуостров влегле во безизлезна ситуација, бидејќи двете страни не се подготвени да направат отстапки.

Севернокорејските власти се лути што САД не сакаат да ги намалат санкциите кон Пјонгјанг со цел да го стимулираат процесот на преговори.

Вашингтон, од своја страна, очекува Северна Кореја да преземе посериозни чекори за отстранување на нуклеарното оружје од тоа што досега беше понудено.

МИА