среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 82
home Вести

Роскосмос ќе лансира над 40 вселенски ракети во 2020 години

Роскосмос ќе лансира над 40 вселенски ракети во 2020 години

Руската Федерална вселенска агенција Роскосмос планира да лансира повеќе од 40 вселенски ракети во 2020 година.

– Во 2020 година Русија планира да изврши повеќе од 40 лансирања на вселенски ракети, се наведува во соопштението.

Како што е наведено од Роскосмос, лансирањата ќе бидат извршени од космодромите Бајконур, Восточниј, Плесецк и вселенскиот центар во Француска Гвајана.

Претходно, генералниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин на прес-конференција на космодромот Восточниј изјави дека следната година се планирани 20 лансирања на носечки ракети „Сојуз“.

Во 2020 година, исто така, ќе продолжат тестирањата на носечката ракета „Ангара“ и лансирањата на ракети „Протон-М“.

Коронавирус