среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 153
home Вести

Романскиот претседател одби да назначи двајца од осуммината предложени министри

Романскиот претседател одби да назначи двајца од осуммината предложени министри

Романскиот претседател Клаус Јоханис одби да ја назначи Олгуца Василеску за министер за сообраќај и Илан Лауфер за министер за регионален развој.

На денешната прес-конференција Јоханис истакна дека на земјата и се неопходни министри кои добро ќе ја вршат својата работа и побара Владата да даде нови предлози за челни луѓе на тие две Министерства.

Раководството на владејачката Социјалдемократска партија вчера донесе одлука за смени во Кабинетот, согласно кои Василеску од министер за труд беше предложена за министер за сообраќај, а Лауфер требаше да ја преземе функцијата од Паул Станеску.

Романскиот претседател оцени дека владините предлози се слабо решение.

– И натаму сметам дека правилна одлука би било смена на Владата, која и создаде многу проблеми на Романија, оцени Јоханис.

Тој потсети дека Романија се наоѓа пред „еден тежок предизвик“, односно преземањето на ротациското претседателство на Советот на ЕУ од 1 јануари 2019 година.

Инаку, тој ги потпиша указите за назначување на Габриел Леш за министер за одбрана, Мариус Будај за министер за труд, Никулае Бидилиу за министер за економија, Даниел Брјаз за министер за култура, Александру Петреску за кимистер за комуникации и Богдан Матеј за министер за млади и спорт.

Новите министри попладне ќе положат свечена заклетва. 

Локални избори 2021