четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 141
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Романскиот министер за здравство поднесе оставка

Романскиот министер за здравство поднесе оставка

Романскиот министер за здравство Виктор Костаке поднесе оставка во екот на епидемијата на новиот коронавирус, од кој досега во Романија починаа 17 лица, објави новинската агенција Аџерпрес.

За поднесената оставка соопшти денеска романскиот премиер Лудовик Орбан, кој потврди дека таквата одлука е донесена од „лични и професионални причини“.

Орбан ќе го предложи за нов министер за здравство досегашниот државен секретар во ресорното Министерство, Нелу Татару.

Романскиот премиер изрази жалење поради оставката, додавајќи дека има разбирање и му заблагодари на Костаке за добрата соработка во изминатите пет месеци додека бил на таа функција.

Костаке вчера истакна дека подготвил протокол за иновативна програма, преку која ќе бидат тестирани за коронавирус сите жители на Букурешт преку мобилни екипи по методот од врата на врата. неговата иницијатива предизвика многубројни критики.

Според последните податоци, бројот на починати од Ковид-19 во Романија е 17 лица, а 906 се зарзени. Земјата на 16 март воведе вонредна состојба.

Коронавирус