петок, 6. август 2021. Вести денес: 0
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

Романија под ризик од поплави

Романија под ризик од поплави

Романскиот Национален институт за хидрологија и управување со водите денеска објави црвен аларм од поплави во поединечни делови од земјата.

– Во изминатите 24 часа романските пожарникари поради обилниот дожд испумпале вода од 53 куќи и околу 200 дворови ширум земјата, соопшти Генералниот инспекторат за вонредни ситуации.

Од надојдената вода најпогодени се романските окрузи Бихор, Неамт, сучево и Васлуј.

Коронавирус