петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Рохани: Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред договорот

Рохани: Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред договорот

Иран сега збогатува повеќе ураниум отколку што тоа го правеше пред потпишувањето на нуклеарниот договор со светските сили во 2015 година, изјави денеска претседателот Хасан Рохани во телевизиско обраќање до нацијата.

-Засилен е притисокот врз Иран, но ние продоложуваме да напредуваме. Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред потпишувањето на договорот, рече Рохани, пренесен од британските медиуми.

Иран почна постепено да го намалува почитувањето на одредбите од нуклеарниот договор откако американскиот претседател Доналд Трам во мај 2018 година унилатерално ги повлече САД од него, и веднаш воведе нови санкции против Техеран.

Коронавирус