вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Родители од 30 земји бараат мерки за климатските промени

Родители од 30 земји бараат мерки за климатските промени

Родители од речиси 30 земји денеска побараа од властите кои преговараат на самитот за климата во Мадрид да преземат итни мерки за намалување на влијанието на климатските промени во светот, со цел благосостојба на децата, кои се подложни на се поголемо загадување и природни катастрофи.

Повеќе од 200 активисти на родителски групи од сите континенти потпишаа изјава во која се истакнува дека сегашната конференција за климата во Мадрид е „клучна шанса“ да се придонесе за намалување на глобалното затоплување за 1,5 степен Целзиусов.

Тие велат дека како родители се очајни што децата ги предаваат на „оштетен свет на работ на климатскиот хаос и колапс на животната средина“.

Според нив, со секоја минута политичка пасивност, се продлабочува климатската криза, се ризикуваат животите, здравјето и иднината на децата.

– Сега сме во критичен момент во кој секој испуштен јаглерод нè приближува до опасна климатска точка што може да ја уништи човечката цивилизација за нашите животи, предупредуваат групите за животна средина.

Коронавирус