недела, 26. септември 2021. Вести денес: 69
home Вести

Римскиот кардинал Анџело Де Донатис позитивен на коронавирусот

Римскиот кардинал Анџело Де Донатис позитивен на коронавирусот

Кардиналот Анџело де Донатис, кој во име на папата Франциск управува со Римската бискупија, е заразен со коронавирус, соопшти Ватикан.

Кардиналот де Донатис е највисоко рангиран католички свештеник за кого се знае дека е позитивен на коронавирусот, пренесоа британските медиуми. Тој бил тестиран на вирусот бидејќи не се чуствувал добро и бил примен во болница .во Рим.

Неговите најблиски соработници од претпазливост заминаа во доброволен карантин.

Ватикан во саботата соопшти дека папата и неговите најблиски соработници не се позитивни на Ковид-19.

Коронавирус