сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 117
home Вести

РФДИ: Малку веројатно е дека „Спутник“ ќе биде одобрена од ЕМА

РФДИ: Малку веројатно е дека „Спутник“ ќе биде одобрена од ЕМА
МИА

Руската вакцина против коронавирус Спутник V најверојатно нема да добие одобрение од европските регулаторни медицини во блиска иднина, според рускиот Фонд за директни инвестиции (РФДИ), јави ДПА.

Европската агенција за лекови (ЕМА) се уште ја разгледува руската вакцина.

„Ако биде одобрено – веројатно по јуни – можеме да испорачаме околу 100 милиони дози на 50 милиони луѓе во ЕУ за три до четири месеци“, изјави шефот на РФДИ, Кирил Дмитриев за весникот „Берлинер цајтунг“.

Русија очекува дека, по Унгарија, другите земји од Европската унија можат да одобрат употреба на Спутник V, без оглед на одлуката на ЕМА.

„Русија може да испрати вакцини во април“, додаде Дмитриев.

„Сега ја очекуваме делегација на ЕМА кон средината на април и се надеваме дека одлуката за Спутник V ќе биде чисто научна, а не политичка“, рече тој.

Критичарите ја обвинуваат Русија дека ја користи својата вакцина за пропаганда и геополитичко влијание.

Дмитриев, кој е предводник на фондот одговорен за меѓународната дистрибуција на Спутник V, ги потврди плановите за производство на вакцината во Германија и други земји на ЕУ.

Во тек се преговори за производство на вакцината во баварските погони на руската фармацевтска компанија Р-Фарм, рече тој. Р-Фарм исто така достави документи за одобрување на Спутник V од ЕМА.

Дмитриев рече дека има и „прелиминарни договори со уште два производители во Германија“, како и со Шпанија и Франција.

Вакцината, изработена од Националниот центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеа во Русија, според експертите е ефикасна за 91 процент против вирусот. Научниците велат дека ова ниво на заштита ќе трае две години.

Русија исто така ја рекламира ниската цена и едноставните услови за складирање на Спутник V, одобрена за употреба во повеќе од 50 земји.

Коронавирус