вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Резултати од израелска студија: Вакцината на Фајзер го запира преносот на коронавирус

Резултати од израелска студија: Вакцината на Фајзер го запира преносот на коронавирус

Вакцината фајзер / Бионтек, која беше воведена во националната програма за имунизација во Израел на 20 декември, била 89,4% ефикасна во спречување на лабораториски потврдени инфекции, според копијата од нацрт-публикацијата објавена на Твитер, што беше потврдено од лице запознаено со делото, пишува Блумберг.

Компаниите што ја произведоа оваа вакцина против коронавирусот и израелското Министерство за здравство работеа заедно на студија што сè уште не поминала на прегледот.

Резултатите, објавени и во списанието „Шпигел“, се најновите во низата позитивни податоци што доаѓаат од Израел, земја што води во бројот на луѓе вакцинирани против коронавирус. Скоро половина од населението прими барем една доза на вакцина.

Независни од оваа студија, израелските власти соопштија дека вакцината фајзер / Бионтек е 99% ефикасна во спречување на смрт од вирусот.

Првите резултати на лабораториски потврдени инфекции се важни затоа што покажуваат дека вакцината може да спречи асимптоматско пренесување на вирусот, што е од голема важност и за ублажување и за економски раст.

Фајзер и Бионтек најавија дека работат на анализа на податоците од Израел, кои ќе бидат презентирани веднаш штом ќе заврши анализата. Портпаролите одбија да ги коментираат необјавените податоци.

Коронавирус