среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 90
home Вести

Репортери без граници: Оваа година убиени 49 новинари

Репортери без граници: Оваа година убиени 49 новинари

Четириесет и девет новинари загинаа низ целиот свет во 2019 година, објавија „Репортери без граници“. Според нив, тоа е најмал број за изминатите 17 години.

Повеќето од загинатите новинари се убиени, како одраз на конфликтите во Јемен, Сирија и Авганистан.

Организацијата базирана во Париз нагласува дека „новинарството останува опасна професија“.

Коронавирус