вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 166
home Вести

Рекордно висок број на убиства во Мексико во 2018 година

Рекордно висок број на убиства во Мексико во 2018 година

Во 2018 година во Мексико се регистрирани 33.341 убиство што е највисока цифра за државата откако се води статистика во 1997 година.

Претходната, 2017 година веќе беше рекордна со 28.866 убиства.

Бројот на убиства во Мексико расте од 2006 година кога владата на претседателот Фелипе Калдерон (2006-2012) почна воена кампања против организираниот криминал.

Во декември минатата година и првиот месец од оваа во мандат на сегашниот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор регистрирани се 2.842 убиства што е речиси за 10 отсто повеќе отколку во 2017 година во тој период.

Коронавирус