вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 111
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Рекордни 684 нови смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија

Рекордни 684 нови смртни случаи од коронавирусот во Велика Британија

До денеска претпладне во Велика Британија се тестирани вкупно 173.784 лица од кои 38.168 се позитивни на Ковид-19, соопшти британското Министерство за здравство.

Бројот на смртни случаи предизвикани од коронавирусот во изминатите 24 часа се зголеми за 684 или 23,4 проценти и достигна 3.605, објавија британските здравствени власти. Дневниот раст на нови смртни случаи од Ковид-19 е на рекордно високо ниво веќе четврти ден по ред.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус за едно деноноќие се зголеми за 4.450 заразени.

Коронавирус