среда, 7. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Рекордни 36,7 милиони Французи го следеа обраќањето на претседателот Емануел Макрон

Рекордни 36,7 милиони  Французи го следеа обраќањето на претседателот Емануел Макрон

Телевизиското обраќање на Емануел Макрон, постигна апсолутен рекорд на гледаност, откако го гледа 36,7 милиони Французи, односно 94,4 отсто од сите гледачи, јави дописникот на МИА.

Овој апсолутен рекорд на гледаност е поголем и од финалето на Светското првенство во фудбал. Во Париз за време на говорот, е забележано и намалување на потрошувачката на вода.

При ова обраќање францускиот претседател соопшти дека мерките на ограничување ќе траат до 11 мај.

Претходното обраќање на 12 март. Го следа 25 милиони гледачи, додека на 16 март 35,3 милиони, а директното обраќање од болницата во Мулуз на 25 март 24 милиони французи.

Qatar 2022