сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 52
Во живо

Протест – „Или Заев или Македонија, оставка сега за да не биде предоцна“

home Вести

Рекорден одзив на локалните избори во Хонг Конг

Рекорден одзив на локалните избори во Хонг Конг
epa08021103 Citizens line up to cast their vote for the District Council Ordinary Election in Hong Kong, China, 24 November 2019. On 24 November 4.13 million registered electors will cast their votes for the 2019 District Council Ordinary Election. Hong Kong is in its sixth month of mass protests, which were originally triggered by a now withdrawn extradition bill, and have since turned into a wider pro-democracy movement. EPA-EFE/JEROME FAVRE

Рекоден број избирачи денеска излегоа на гласање на локалните избори во Хонг Конг, што се гледаат како барометар на поддршката за лидерката Кери Лам, чиј мандат е одбележен со речиси шестмесечни протести, во кои често пати имаше и насилство.

Владините податоци покажуваат дека досега гласале 1.524.675 лица, а останати се уште девет часа до затворање на избирачките места, пренесоа британските медиуми.

Со ова е надмината излезноста од претходните локални избори пред четири години.

Повеќе од 4,13 милиони гласачи на Хонг Конг имаат право на глас на овие локални избори, први од почетокот на немирите, што во јуни ја зафатија оваа автономна кинеска територија.

Окружните совети се пониски владини теча со четиригодишен мандат, кои во 18-те дистрикти од градот се грижат за локални проблеми, како градскиот превоз или објектите за рекреација.

Коронавирус