среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Рекорден број новозаболени во Шпанија по укинувањето на карантинот

Рекорден број новозаболени во Шпанија по укинувањето на карантинот

Во Шпанија се потврдени 3.715 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа, објави Министерството за здравство, рекорден број нови инфекции од укинувањето на карантинот кон крајот на јуни.

Мадрид има околу 1.535 нови случаи, додека во Баскија и Арагон се пријавени околу 470 нови случаи. Четиринаесет лица починале во истиот период, додека смртта на 21 лице е потврдена претходниот ден.

Во минатата недела, 131 лица починале од коронавирус во Шпанија, според Министерството. Севкупно, од почетокот на пандемијата, во која беа вклучени позитивни тестови за антитела, коронавирусот е потврден кај 370.867 Шпанци.

И покрај задолжителното носење маски, Шпанија има најголем број ново заразени во последните 14 дена во Западна Европа и најголем број случаи на 100.000 жители.

Регионалните власти воведоа ограничувања на ноќните клубови и јавниот превоз, кои беа укинати пред една недела.

Здравствените власти го припишаа големото зголемување на новите инфекции на зголеменото тестирање и потврдуваат дека земјата не се соочува со втор бран на пандемијата.

Мадрид, Каталонија и Баскија започнаа програми за масовно тестирање.

Министерството за здравство во понеделникот објави дека контролира 1,019 активни жаришта на вируси, дефинирани како три или повеќе случаи поврзани со различни домаќинства.

Социјалните собири се одговорни за ширењето на вирусот во 43 проценти од кластерите, додека ширењето на вирусот на работното место е поврзано со околу 20 проценти од кластерот, соопшти Министерството.

Коронавирус