вторник, 4. август 2020. Вести денес: 83
home Вести

Рекорден број на заразени во еден ден со коронавирус во светот

Рекорден број на заразени во еден ден со коронавирус во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот на новозаразени во еден ден, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Најмногу новозаразени има во САД, во Бразил и во Индија, се наведува во соопштението на СЗО,новозаразени имало на 28 јуни  – 189.077.

Бројот на случаи со коронавирус во светот надмина 11 милиони, а на дневно ниво во светот умираат над 5.000 луѓе. Од прогласување на пандемијата од коронавирус починале повеќе од половина милион луѓе.

Коронавирус