вторник, 4. август 2020. Вести денес: 190
home Вести

Рекорден број на смртни случаи во САД од крајот на мај

Рекорден број на смртни случаи во САД од крајот на мај

Во САД вчера беа регистрирани 1.453 смртни случаи од последици од Ковид-19, што е најголема бројка на починати во еден ден од 27 мај годинава.

Во САД од почетокот на пандемијата со новиот коронавирус починаа 153.882 лица.

Бројот на новозаразени за изминатото деноноќие изнесува 66.986 додека вкупниот број на регистрирани пациенти е 4,58 милиони луѓе.  (МИА)

Коронавирус