петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 199
home Вести

Рекорден број на новозаразени во Шведска, 91 лице починало

Рекорден број на новозаразени во Шведска, 91 лице починало

Во последните 24 часа во Шведска се регистрирани рекордни 8.881 лице заразени со коронавирусот, а 91 починале.

Од почетокот на пандемијата во земјата се заразиле повеќе од 350.000 луѓе, а досега починале 7.893 лица.

Стапката на смртност по глава на жител во Шведска е повеќекратно поголема отколку во другите нордиски земји, но пониска отколку во неколку европски земји кои применија строги рестриктивни мерки. (МИА)

Коронавирус