среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Рекорден број на новозаразени со коронавирус во последните три месеци во Унгарија

Рекорден број на новозаразени со коронавирус во последните три месеци во Унгарија

Во Унгарија во последните 24 часа се потврдени 6.278 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број на новозаразени во последните три месеци.

Во истиот период од коронавирусот починаа уште 152 лица.

Од почетокот на пандемијата во Унгарија се регистрирани вкупно 446.178 заразени со коронавирусот, и 15.476 смртни случаи.

Коронавирус