среда, 2. декември 2020. Вести денес: 188
home Вести

Регулаторни тела во САД со истрага за набавки во пет големи технолошки компании

Регулаторни тела во САД со истрага за набавки во пет големи технолошки компании

Американски сојузни регулаторни тела засилија истрага за пазарна доминација на пет големи технолошки компании и бараат детални информации за нивните аквизиции од 2010 година.

Федералната комисија за трговија (ФТЦ) објави денеска дека тоа ќе се стори и издаде наредби до „Фејсбук“, „Амазон“, „Епл“, „Мајкрософт“ и „Алфабет Инк“.

ФТЦ, Министерството за правда и одбор на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го испитуваат однесувањето на големите технолошки компании и дали тие имаат агресивно купени потенцијални ривалски фирми за да ја задушат конкуренцијата и да им наштетат на клиентите.

Коронавирус