сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 17
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Регистриран рекорден број на нови случаи со Ковид-19 во еден ден во Токио

Регистриран рекорден број на нови случаи со Ковид-19 во еден ден во Токио

Во Токио денеска се потврдени повеќе од 60 новозаразени лица со Ковид-19, што претставува најголемиот број пациенти во еден ден.

Во средата беа потврдени 41 случај, а потоа бројот на инфицирани со новиот коронавирус се движеше околу 40 дневно.

Досега во Токио регистрани се 299 лица со Ковид-19, но се очекува вкупниот број на заболени да се искачи на повеќе од 350.

Коронавирус