сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 28
Во живо

ВО ЖИВО: ПРОТЕСТ ЗА ПОЛИКЛИНИКА ВО БУТЕЛ!

home Вести

Редок вид црвена панда побегна од зоолошка

Редок вид црвена панда побегна од зоолошка

Вработените во зоолошката градина во Белфаст, Северна Ирска, забележале дека недостига црвена панда, а полицијата изјавила дека, најверојатно, ужива во природните знаменитости на местото Гленгормли, пишува Би-би-си.

Полицијата ги повика жителите да бидат внимателни зашто може да наидат на овој загрозен вид, кој е само малку поголем од домашна мачка.

Црвените панди се ноќни животни и обично живеат во шумовити предели. Не се агресивни животни, но може да бидат опасни ако се најдат во тесно и ако треба да се бранат.

Коронавирус