понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

„Рази Ков Парс“ е нова вакцина против коронавирусот- започна со тестирање на луѓе

„Рази Ков Парс“ е нова вакцина против коронавирусот- започна со тестирање на луѓе

Иран ја претстави својата втора домашна вакцина против коронавирусот и соопшти дека започна со тестирање на луѓе, објави денеска ирачката државна телевизија.

Вакцината „Рази Ков Парс“, произведена од Институтот за истражување на вакцини и серуми „Рази“, ќе се тестира на 13 лица во рок од осум дена, и доколку не се појават сериозни реакции, ќе се тестира на групи од 20 до 120 лица, изјави управителот на Институт Али Ешаки.

Тој рече дека вакцината е веќе тестирана на животни, вклучувајќи глувци, зајаци, хрчаци и мајмуни.

Иран работи и на производство на заедничка вакцина со Куба.

Официјален Техеран планира да увезе 17 милиони дози вакцини преку програмата КОВАКС и милиони дози од други земји.

Оваа земја со повеќе од 83 милиони жители се бори е земја која е најтешко погодена од коронавирус на Блискиот исток.

Досега во Иран се регистрирани 58.469 смртни случаи од Ковид-19.

ЕУРО 2020

Македонија