сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

„Разделувањето на деца од родители мигранти е нехумно“

„Разделувањето на деца од родители мигранти е нехумно“

Министерот за надворешни работи на Мексико Луис Видегарај изјави денеска дека разделувањето на децата на мигрантите од нивните родители на граница со САД е „сурово и нехумано)  постапување и го повика Вашингтон да ја преиспита својата политика.

Видегарај на прес- конференција рече дека мексиканската влада јасно и го ставила до знаење својот став по тоа прашање на американската страна.

Мексиканската влада за тоа прашање разговарала и со високи претставници на ОН, вклучувајќи го и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

МИА

Коронавирус