недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Расте црниот биланс, 420 загинати во цунамито во Индонезија

Расте црниот биланс, 420 загинати во цунамито во Индонезија

Бројот на жртви во цунамито во Индонезија порасна на 420, соопшти денес индонезиската служба за вонредни ситуации.

Најмалку 128 лица се водат за исчезнати, а над 1.400 луѓе се повредени.

Цунамито го погоди островот Јава и југот на Суматра во саботата вечер,  по ерупција на вулкан.

Акцијата за пружање помош на преживеаните е во тек.