среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 45
home Вести

Расте бројот на жртвите од ураганот Флоренс во САД

Расте бројот на жртвите од ураганот Флоренс во САД

Бројот на жртвите од ураганот Фиренца во САД достигна 43, соопштија властите, пренесува БТА.

Претходните извештаи посочуваа дека во ураганот загинале 41 лица.

Најголемиот дел од жртвите, 32, се во Северна Каролина. Ураганот сериозно ги погоди и Јужна Каролина и Вирџинија.

Агенцијата „Мудис Аналитикс“ ја проценува штетата од природната катастрофа од 38 милијарди долари до 50 милијарди долари, објави „Волсттрит џурнал“.

Се очекува дека поради Флоренс ќе биде исплатено осигурување во висина меѓу 1,7 милијарди долари и пет милијарди долари.

(Миа)

Коронавирус