четврток, 24. септември 2020. Вести денес: 120
home Вести

Расте бројот на жртви во нападот во Сомалија: Има 17 полицајци, 73 цивили и четворица странски државјани

Расте бројот на жртви во нападот во Сомалија: Има 17 полицајци, 73 цивили и четворица странски државјани

Повеќе десетици луѓе загинаа, а најмалку 90 се повредени во експлозијата на автомобил-бомба на безбедносен контролен пункт во главниот град на Сомалија, Могадишу.

– Бројот на загинати во Могадишу може да надмине 90, напиша сомалискиот пратеник Абдиризак Мохамед на Твитер.

Според него, меѓу жртвите има 17 полицајци, 73 цивили и четворица странски државјани.

Полицискиот капетан Мохамед Хусеин информира дека цел на нападот бил центарот за наплата на данок во Могадишу за време на утрински шпиц.

Никој досега не ја презеде одговорноста за нападот.

Коронавирус