четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 112
home Вести

Расте бројот на заболени во Франција, потврдени 38 случаи на коронавирус

Расте бројот на заболени во Франција, потврдени 38 случаи на коронавирус

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Веран на прес-конференција истакна дека Франција е подготвена за епидемијата од коронавирусот.

Францускиот здравствен службеник Жером Саломон рече дека од 38 регистрирани случаи, двајца починале, 12 се излекувани, а 24 и натаму се во болница, од кои двајца во тешка состојба.

Коронавирус