недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Расте бројот на заболени во Бразил: Потврдени нови 13.439 случаи на коронавирус

Расте бројот на заболени во Бразил: Потврдени нови 13.439 случаи на коронавирус

Во Бразил вчера се регистрирани нови 13.439 случаи на коронавирус со што вкупниот број на заразени во земјата е поголем од 4,5 милиони.

Истовремено, во последните 24 часа починаа 377 лица, а од почеток на пандемијата вкупниот број на починати изнесува 137.202.

Повеќе од 85 проценти од заразените се излекувале, а околу пола милион граѓани се под лекарски надзор.

Во моментов активни случаи се 21.690, а според податоците регистрирани се 653 починати лица на милион заразени.

Коронавирус