петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 64
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Расте бројот на повредени во бомбашкиот напад во Авганистан

Расте бројот на повредени во бомбашкиот напад во Авганистан

Најмалку 50 лица се повредени откако бомбаш-самоубиец денеска детонираше експлозив пред главната американска база Баграм во Авганистан.

Повредените се цивили, меѓу кои има мажи, жени и деца.

– Во нападот нема мртви, но сериозно е оштетена болницата, која се гради за локалното население, соопшти претходно НАТО мисијата во Авганистан.

Според официјален претставник на Алијансата во земјата, цел на нападот била болницата.

Вооружените сили на Авганистан и сојузниците го одбиле нападот без загуби.

Досега ниту една од групите кои дејствуваат во регионот нема преземено одговорност за нападот.

Коронавирус