среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 22
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Раст на вредноста на доларот

Раст на вредноста на доларот

Вредноста на американскиот долар денеска забележа раст од двогодишниот минимум откако инвеститорите ја намалија продажбата на американската валута пред состаноот на Федералните резерви и во исчекување на завршување на политичката дебата во Конгресот на САД за следниот пакет фискални мерки за поддршка на економијата.

Доларскиот индекс денеска порасна за 93,492 поени на 93,918. Но, индексот забележа загуба од 3,6 проценти во јули и ако во следните денови не оствари значителен пораст тоа ќе биде најлош месечен резултат во изминатите 10 години.

Во исто време британската фунта се спушти на четиримесечниот максимум на 1,2850 долари, додека вредноста на јапонскиот јен се намали за 0,3 поени и се стабилизира на 105,65 долари, што е незначително под неговото највисоко ниво забележано во март.

Еврото е на ниво ид 1,725 долари, што е за 0,2 проценти помалку во однос на претходниот ден. (МИА)

Коронавирус