вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 87
home Вести

Раст на цените на акциите на Азиските берзи

Раст на цените на акциите на Азиските берзи

На азиските берзи денеска, цените на акциите пораснаа откако претходниот ден паднаа на нивните најниски нивоа за една година, но се тргува претпазливо бидејќи инвеститорите внимателно ги следеа вестите за нова варијанта на коронавирусот.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, порасна за 1,3 отсто околу 7:00 часот, откако падна на најниското ниво од ноември минатата година.

На токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг и Јужна Кореја пораснаа меѓу 1,2 и 2,2 отсто. Во Шангај и Австралија, пак, паднаа за околу 0,2 отсто.

Растот на индексот MSCI главно се должи на корекцијата на цените на акциите во Хонг Конг и Јужна Кореја, кои нагло паднаа во последните денови.

Другите азиски берзи тргуваат претпазливо бидејќи инвеститорите ги следат вестите за ширење на Омикрон, нова, позаразна варијанта на коронавирусот, која може да биде отпорна на вакцини.

Поради тоа, инвеститорите стравуваат од повторно затворање на економиите, што би го забавило закрепнувањето од кризата со коронавирусот.

Монетарната политика на американската централна банка е исто така во фокусот, откако претседателот на ФЕД, Џером Пауел, вчера му рече на Конгресот дека веќе не ја смета високата инфлација за привремена и дека поради тоа ФЕД ќе ги преиспита плановите за намалување на програмата за откуп на обврзници на следната седница.две недели.

Тоа вчера предизвика остар пад на цените на акциите на Волстрит и шпекулации дека поради инфлацијата, која може да остане висока подолго од проценетото, ФЕД може да го забрза процесот на откажување на програмите за купување обврзници, а потоа да ги зголеми каматните стапки порано од очекуваното.

МИА

Коронавирус