понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 113
home Вести

Ракетираа нафтена рафинерија во Џеда

Ракетираа нафтена рафинерија во Џеда

Јеменските бунтовници Хути денеска соопштија дека со крстосувачка ракета погодиле нафтена рафинерија во Џеда, а државните медиуми во Саудиска Арабија се уште не информирале за инцидентот.

Портпаролот на Хутите, бригадниот генерал Јахја Сари на Твитрер објави дека истралале крстосувачка ракета врз саудиската нафтена рафинерија на компанијата Арамкод.

Хутите во ноември минатата година ја ракетираа истата нафтена рафинерија.

Од 2015 година цели на Хутите се меѓународните аеродроми, воените објекти и нафтената инфраструктура во Саудиска Арабија, а изминатите недели бунтовниците ги интензивираа нападите.

Саудиска Арабија ја предводи коалицијата и ја поддржува меѓународно признаената Влада во Јемен, која е во судир со Хутите, кои имаат поддршка од Иран. Хутите во 2014 година го зазедоа главниот град на Јемен, Сана и северниот дел од земјата.

Коронавирус