сабота, 18. јануари 2020. Вести денес: 1
home Вести

Ракетен напад во Израел , Нетанјаху евакуиран од митинг (ВИДЕО)

Ракетен напад во Израел , Нетанјаху евакуиран од митинг (ВИДЕО)

Телохранителите го спасуваа израелскиот премиер Бенјамин Нертанјаху , кога се огласија сирените за ракетен напад во јужниот дел од Израел.

Бенјамин Нетанјаху држеше предизборен митинг , кога се огласија сирените за ракетен напад од појасот Газа.

Нетанјаху не беше повреден, а неколку минути подоцна го продолжи својот говор, кој се пренесуваше во живо на социјалните мрежи на десничарската партија Ликуд на Нетанјаху.

Сепак, една недела пред изборите, отстранувањето на премиер од сцената оди во корист на политичките противници кои тврдат дека Нетанјаху не сторил доволно за да ги спречи честите ракетни напади врз Израел.

Израелската армија соопшти дека биле истрелани две ракети од појасот Газа кон Ашдод, каде се одржувал предизборниот митинг, и кон друго пристаниште Ашкелон, јужно од Ашдод. Ракетите го пресретнал израелскиот противракетен систем ,,Железна купола”.