понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

Рајнер ќе го намали бројот на летови во септември и во октомври за 20 процетни

Рајнер ќе го намали бројот на летови во септември и во октомври за 20 процетни

Ирската нискобуџетна авиокомпанија Рајнер ќе ги намали капацитетите за уште 20 проценти во септември и во октомври оради повторното воведување на некои ограничувања на патувањата, што доведе до значителен пад на однапред резервирање на билети во изминатите 10 дена.

Авиокомпанијата наведе дека намалувањето на капацитетите ќе биде фокусирано на Франција, Шпанија, Исрка и Шведска, истакнувајќи оти тоа подразбира намалување на бројот на летови, а не затворање на рутите.

Акциите на Рајнер, што изминатите недели го достигнаа највисокото ниво од почетокот на јуни, денеска забележаа пад од 4,4 проценти на 11,22 евра. (MИА)