понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 50
home Вести

Раб: Кина ќе мора да одговори на тешки прашања за епидемијата

Раб: Кина ќе мора да одговори на тешки прашања за епидемијата

Шефот на британската дипломатија Доминик Раб денеска изјави дека Кина ќе мора да одговори на тешки прашања за тоа како се случила епидемијата со новиот коронавирус и дали истата можела да биде спречена.

– Светот мора да дознае што се случи во Кина во првите денови на пандемијата, посочи Раб.

Тој додаде дека пандемијата ја покажала вредноста на меѓународната соработка.

Коронавирус