четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 45
home Вести

Путин: Странските трупи треба да се повлечат од Сирија

Путин: Странските трупи треба да се повлечат од Сирија
epa07029949 Russian President Vladimir Putin speaks to the media during a joint news conference with Hungarian Prime Minister Viktor Orban after their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, 18 September 2018. Putin says 'a chain of tragic circumstances' is to be blamed for a Russian military aircraft shot down by a Syrian missile. He vowed to boost security for Russian troops there. EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека сите странски војски треба да се повлечат од Сирија по завршување на војната.

На прашањето дали и руските сили ќе се повлечат од Сирија, Путин истакна дека тоа ќе го направат ако тоа го побара сириската Влада.

Русија во граѓанската војна во Сирија се вмеша во 2015 година, пружајќи му поддршка на долгогодишниот сојузник, претседателот Башар ал Асад. Руските војници помогнаа во повторно заземање на голем дел од територијата што беше под контрола на бунтовниците.

Кремљ ја критикуваше вмешаноста на американската армија во Сирија бидејќи за тоа немаше одобрување ниту од страна на Обединети нации ниту од сириската Влада.

Локални избори 2021