среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 108
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Пуџдемон се врати во Белгија по ослободувањето од домашен притвор во Германија

Пуџдемон се врати во Белгија по ослободувањето од домашен притвор во Германија
epa06827573 Former Catalan leader Carles Puigdemont arrives for a meeting with Catalan regional president Quim Torra (not pictured) in the HolidayInn in Berlin, Germany, 21 June 2018. EPA-EFE/MARKUS HEINE

Поранешниот каталонски премиер Карлс Пуџдемон денеска се врати во Белгија откако беше ослободен од домашен притвор во Германија.

Тој во Брисел изјави дека ќе продолжи „да се бори за праведната кауза на каталонскиот народ“.

Во октомври минатата година, Пуџдемон избега од Шпанија во Белгија, откако регионалниот парламент на Каталонија усвои еднострана декларација за независност. Во март, на враќање од Финска во Белгија, поранешниот премиер беше уапсен во Германија врз основа на европска потерница издадена од шпанската Влада. Овој месец, шпанските власти ја укинаа потерницата и му дозволија да се врати во Белгија.

МИА

Коронавирус